Blog

İşi Tek Başına Yürütmek

Uzman Tavsiyesi

uzman-tavsiyesiİşi Tek Başına Yürütmek: İnsan Kaynakları Departmanını Tek Başına İdare Edebilmek İçin 5 Adım
Bir kurumda insan kaynakları departmanını tek bir kişinin yürütmesi gittikçe yaygınlaşıyor. Bu pozisyon, üst düzey İK liderliğinden, İK’yı başka işlerle beraber yürüten kurumsal ekip üyeliğine kadar değişiyor. Deneyimden ve pozisyonun bütününden bağımsız olarak, İK’yı tek başına yürüten kişiler, işi iyi idare etmek için şu tavsiyelere uyabilir.

  1. Görevlerinizi şirketin amaçlarıyla birleştirin. İnsan kaynaklarında çalışanlar pek çok taraftan çekiştirilir. CEO’nu’ giderleri kısmanızı ister, kurum çalışanları tüm ihtiyaçlarını gidermeniz için orada bulunduğunuzu düşünür, kurum dışından sürekli olarak referans kontrolü ya da tazminat yükümlülükleri hakkında aranırsınız. Tavsiye: Kurumunuz amaçlarını gerçekleştirmek için yapacağınız aksiyonları net bir şekilde belirleyin, onlara öncelik verin ve diğerlerini sonraya bırakın.
  2. Amaçlarınızı ilan edin. Sizin görevini başkaları kendi ihtiyaçlarına göre tanımlamak isteyebilir. Yöneticinizle birlikte, kurumunuzun stratejik planını destekleyen üç ya da dört anlamlı amaç belirleyin. Sonra sizin için asıl önemli olanın bu amaçları gerçekleştirmek olduğunu ilan edin. Kendinizi ve insan kaynaklarını, kendi amaçlarınıza ya da programınıza uymayan şeylere “Hayır” deme konusunda yetkilendirin. Tavsiye: Herkesin görmesi için, belirlediğiniz amaçları yazıp duvara asın.
  3. İç süreçleri kontrol altına alın. Bir İK değerlendirme süreci, nerelerde zaman kaybettiğinizi ve işlerin nerelerde ters gittiğini anlamanız açısından önemlidir. Tavsiye: İçinden geçtiğiniz süreçli düzenli olarak değerlendirin ve yaşamı kendiniz için kolaylaştırın.
  4. Tedarikçileri siz idare edin, onlar sizi değil. Temel tedarikçilerinizi iyi tanıyın ve kritik konularda onlara ulaşın. Sözleşmeleri her yıl kontrol edin ve içeriğin ne olduğunu tam olarak anladığınızdan emin olun. Tavsiye: Sözleşmelerin üzerinden geçmek için tedarikçilerle ayrı ayrı toplantı yapın. İş yükünüzü azaltacak ne tür hizmetler verdiklerini öğrenin.
  5. Kurum dışından kişilerle iletişim halinde olun. Tek başına işi yürütenlerin, ara sıra kurum dışında çıkıp, başka insanların nasıl çalıştığını görmeleri önemlidir. Bu, yeni fikirler edinmenizi sağlar ve bazı işleri tamamlamak için sizi Amerika’yı yeniden keşfetme zahmetinden kurtarır. Tavsiye: Kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve beyin takımları, aynı işe ve ilgiye sahip insanların tanışması, fikirlerini ve becerilerini paylaşması için en uygun yerlerdir. İşinizle ilgili mümkün olduğu kadar çok bağlantı kurmaya çalışın.

 
Tek başına iş yürütenler, çok değerli katkılar verebilir, ancak tek başına olmak demek, bütün işi tek başınıza yapacaksınız demek değildir. Bu tavsiyeleri kullanarak, kurumunuz içinde uyumlu bir çalışma ortamı yaratabilir, iş gününüzü kontrol altına alabilirsiniz. Kontrolü elinize almanızda ve İK becerilerinizi arttırmanızda yardımcı olacak insanlarla iletişime geçmekten kaçınmayın.
Lori Kleiman, SPHR, HR Topics danışma şirketinin başkanı ve pek çok İK kitabı yazarı. Bu konu hakkındaki daha detaylı görüşleri için şu adrese gidebilirsiniz www.BusinessManagementDaily.com
SoloHR.
[notification type=”notification_warning”]Kaynak: HR Specialist’in telif hakkı, Business Management Daily’e (Capitol Information Group’un alt birimi) aittir ve telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan metnin içeriği çoğaltılamaz, elektronik posta ile farklı sitelere ve e-posta gruplarına gönderilemez. Ancak kullanıcılar içeriği kişisel amaçlar için print edebilir, e-posta olarak gönderebilir ve indirebilir.
[/notification]
Grafik:
Sales: Satışlar, Technology: Teknoloji, Finance: Finans, Stakeholders: Paydaşlar, Marketing: Pazarlama, Operations: Operasyonlar, Human Resources: İnsan Kaynakları
human-resources