Blog

İşe Tam Devamlılık Gösterenlere Verilen İkramiyeye Dair

İşe Tam Devamlılık Gösterenlere Verilen İkramiyeye Dair

İşe devamsızlık, iş yerinin üretkenliğini azaltan en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle işverenler, çalışanların işe gelme motivasyonlarını artırmak için, işe en düzenli gelenlere ikramiye vermek gibi yöntemlere başvururlar. Ancak bu yöntem her zaman en iyi çözüm değildir. Neden mi?
 

 1. Bu ikramiyeyi ulaşılmaya değer bir şey olarak görmeyenler zaten motive olmaz. Bir süre sonra hep aynı kişilerin ikramiye aldığını göreceksiniz. Diğerleri, daha doğrusu devamsızlık yapanlar, ikramiyeyle zaten ilgilenmiyorlardır ve onun için bir zahmete girmezler.

 

 1. Daha çok devamsızlığa yol açabilir. Neden mi? Çünkü tam devamlılık ikramiyesini almak isteyenler, işe hastayken bile geleceklerinden, hastalıklarını iş arkadaşlarına bulaştırabilirler.

 

 1. Bu yöntem, işe devam konusunu kötüye kullanmayanları cezalandırır. Bu ikramiye yöntemiyle, işe gerçek nedenlerle gelemeyen iyi niyetli çalışanları kızdırabilirsiniz.

 

 1. Ailevi ya da tıbbi nedenlerle devamsızlık. Bu nedenlerle işe gelmeyen biri, devamsızlık ile suçlanamaz. Bu, işyerinde kafa karışıklığına ve hatta öfkeye yol açar. Bunun yanında, ikramiyeyi tek bir gün hasta olup gelemediği için kaçıran birisi, üç haftalık hastalık izni alıp ikramiyeyi kapan iş arkadaşına nasıl bir gözle bakacaktır sizce?

 
O zaman ne yapmalı? İşe devamsızlığı bir disiplin konusu olarak görmek, devamsızlığı kötüye kullananlar için caydırıcı olabilir. Bu konuyla ilgili olarak kurumunuzun disiplin politikasına bakabilirsiniz. Devamlılığı ve çalışana güvenilirliliği de performans ölçülerine göre değerlendirebilirsiniz.
 
Daha fazla bilgi için: www.theHRSpecialist.com/absences sitesindeki “İşe Devam ve Geç Kalmayı Kontrol Etmek: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.
 

Sosyal Medya: İnsan Kaynakları’nın En Çok Yaptığı 8 Hata

 
Pek çok işyerinde, İnsan Kaynakları departmanına, kurumun sosyal medya temsilciliği görevi verilmiştir. Şimdi size, Entrepreneur dergisine göre, sosyal medyayı kullanırken kaçınılması gereken 8 maddeyi sıralıyoruz:
 
 

 1. Plan yapmamak. Sosyal medyada, resim ya da metin olsun, hangi mesajı hangi sıklıkla göndereceğinize, nasıl bir ton kullanacağınıza, amaçlarınızın ne olduğuna (işe alım mı, tanıtım mı vs.) ve kimin sosyal medya profilinizi güncel tutacağına önceden karar verin

 

 1. Sosyal medya hesabının atıllığı. Sosyal medyada yapılan en büyük yanlışlardan biri, sosyal medya hesabının düzenli olarak güncellenmemesidir.

 

 1. Sohbeti kullanmak yerine sadece yayın yapmak. Sosyal medyanın özelliği, onun sohbet tarzında olmasıdır. Mesajları havaya yollarsanız, kuracağınız karşılıklı ilişkilerin faydalarını kaçırırsınız.

 

 1. Sosyal medyayı reklam aracı olarak kullanmak. Buna sosyal medya dilinde “spam” denir. Spam insanları kızdırır ve müşterileriniz sizi takip etmekten vazgeçebilir.

 

 1. Aynı mesajı tüm medyaya otomatik olarak göndermek. Facebook, Twitter gibi ortamların ilk zamanlarında bu mantıklı olabilirdi. Ama artık bu gibi siteler farklı şeylere dönüştü ve hepsine aynı mesajı göndermek olumlu bir etki yaratmayabilir.

 

 1. Olumsuz mesajları silmek ya da görmezden gelmek. Bunu yaparak, yalnızca olumsuz mesaj atanları daha da sinirlendirmekle kalmayacak, söylediğiniz şeyi savunma, olmuş olan şeyi açıklama, özür dileme ya da durumu düzeltme fırsatını da kaçıracaksınız.

 

 1. Hemen yanıt vermemek. Son yapılan anketlerden birinde, şirketlerle sosyal medya aracılığıyla bağlantıya geçen müşterilerin üçte biri, günün hangi zamanı olursa olsun en fazla yarım saat içinde mesajlarına geri dönüş beklediklerini ifade etmiştir.

 

 1. Yatırımının karşılığını takip etmemek. Sosyal medyadaki sohbet ve etkileşimler kolaylıkla takip edilebilir. Fazla zahmete girmeden, hangi konuların, tartışmaların ve taleplerin rağbet gördüğünü kolaylıkla izleyebilirsiniz.

 
 
[notification type=”notification_warning”]Kaynak: HR Specialist’in telif hakları, Capitol Information Grubu’nun birimi olan Business Management Daily’e aittir ve telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan içeriği kopyalanamaz, e-posta farklı sitelere gönderilemez veya e-posta listelerinde paylaşılamaz. Ancak içerik, kişisel amaçlı olarak basılabilir, indirilebilir veya başkasına e-posta olarak gönderebilir.
[/notification]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir