Blog

İşe Gerçekten En İyi Adayları mı Alıyorsunuz?

İşe Gerçekten En İyi Adayları mı Alıyorsunuz?

 
Doğru kişileri işe alıp almadığınıza karar vermek için kendinize aşağıdaki yedi soruyu sorun.
 

iş-gorusmesiİyi bir ilk izlenim için yalnızca tek bir fırsatın olduğunu hepimiz biliriz. İşverenler olarak, işe başvuranlardan bunu en iyi şekilde değerlendirmelerini bekleriz. Tasarım ve inşaat endüstrisi, yüksek teknoloji, start-up, yönetim danışmanlığı ve finans şirketleriyle mühendis işe alımı konusunda büyük bir rekabete girmiş durumda. Böylesi bir rekabetin olduğu bir pazarda, şirketlerin çoğunun olası adayların ilgisini çekmek için yeterli çabayı göstermemesi ise oldukça şaşırtıcı.
Medyada son zamanlarda bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik bölümünden mezunların, özellikle ileri teknoloji endüstrisine ait firmaları tercih ettiğine dair pek çok yazı okumaktayız. Bunun bir nedeni de şüphesiz, bu firmaların zekayı öne çıkaran pırıltılı ve göz boyayıcı pazarlama taktikleri. İşsizlik oranı en az olan meslek dalının mühendislik olduğunu düşünürsek, yetenekli mühendisleri işe almak için nasıl bir rekabet olduğunu düşünmek zor değil. Bu nedenle, insan kaynakları ve kariyer uzmanlarınızla adayların dikkatini çekme konusunda çalışırken şu soruları kendinize sormayı ihmal etmeyin:

1. Şirketle İlgili Merak Uyandıran Bir Vizyonum Var mı?

Dışarıdan gelen ve şirketin vizyonunu inceleyen birisi, şirketin lider ruhlu, girişimci ve yetenekli insanların kendilerini gerçekleştirebildiği, himayesindeki insanların mutluluğunu ve refahını düşünen, onların yaşam koşullarını geliştiren bir kurum olduğu izlenimini edinecek mi? Eğer bunun yanıtı “hayır” ise, vizyonunuzu doğru ifade etmenize yardımcı olmak için pazarlama ekibiyle iletişime geçin. Vizyonunuzun içeriği belki harikadır ama ona biraz heyecan ve pırıltı katmak gerekiyor olabilir.
 

2. İşe Alacağım Pozisyon İçin İş Tanımını Doğru Yapıyor Muyum?

İş tanımınız, pozisyonun müşterilerinizin ve şirketinizin başarısına nasıl sağlayacağını doğru bir şekilde belirtiyor mu? İş tanımı, pozisyonun başvuran kişinin kurum içinde yükselmesini nasıl sağlayacağını açıkça belirtiyor mu?
 

3. İnsan kaynakları ve kariyer uzmanları, kurumun tarihini, kültürünü ve kurum içindeki bazı önemli figürleri yeterince iyi bir biçimde tanıyor mu?

İnsanlar bir kurumda başka insanlarla çalışır, kurumun kendisiyle değil. Ekip çalışmasının temelinde doğru insanlarla çalışmak vardır. Bunun için, Avrupa Birliği destekli 40 yaş altı genç liderler programına katılabilirsiniz [40UNDER40 AB Programı] . Bu programın ekibini iş görüşmelerinde kullanabilirsiniz. Mesleğe karşı duydukları heyecan ve tutku gerçekten bulaşıcıdır. Kesinlikle işinize yarayacak!
 

4. İşe başvuran adayın olası iş arkadaşlarını da iş görüşmesi sürecine katıyor muyum?

Cevabınız hayır ise, lütfen bunu yapın. İş arkadaşları arasındaki ekip çalışmasını böylece erkenden başlatabilir, uyum sürecini hızlandırabilirsiniz.
 

5. Görüşme öncesinde adayı iyi inceledim mi? Aday başvurduğu işe nasıl bir değer biçiyor?

Adayın değerleri benim kurumumunkiyle örtüşüyor mu? Eğer cevap evet ise, iş görüşmesini bu değerleri yansıtacak şekilde tasarlıyor musunuz? Görüşmeyi, sanki bir müşteriye iş teklifi hazırlar gibi hazırlayın.
 

6. Yüksek performans gösterenler için bir geliştirme programım var mı?

Eğer varsa, bu programı adaya mutlaka tanıtın. Yöneticilerin işletmeye gösterdikleri bağlılığı ve yöneticilik bilgilerini göstermek, adayların girişimci ruhunu cezbedecektir.
 

7. Rekabette yer alabiliyor muyum ve bunun için araştırmamı iyi yaptım mı?

İyi bir kariyer uzmanı, kurumunuza pazarlama zekası vererek tercih edilen bir kurum olmanıza yardımcı olur. Kariyer uzmanınızın, adayların isteyerek seçtiği bir işveren olmanıza yardım etmesi için çalıştığına emin olun. İyi bir kariyer uzmanı, yalnızca sıradan bir işe yerleştirme acentesi olarak çalışmayı değil, sizin bir ortağınız gibi hareket etmeyi tercih eder.Bütün bunların dışında, söylemeye bile gerek yok ki, adaylar görüşme sürecinde ve sonrasında yapabileceklerinin en iyisini göstermek durumundadırlar. Siz de kurumunuzun lideri olarak, işe alım sürecinin, en yetenekli adayları işe almak üzere en iyi şekilde tasarlandığından emin olmalısınız. Eğer bundan emin değilseniz, insan kaynakları, kariyer, pazarlama ve bilgi yönetimi uzmanlarınızı bir odaya toplayın ve yukarıdaki soruları sorarak işe alım için güçlü bir program ve imaj geliştirin.
 
_______________________
Jane
Jan Sidebottom, küçük ve orta ölçekti kurumlara pazar gelişimi ve büyüme konusunda ekspertiz hizmeti veren bir yönetim ve pazarlama danışmanlığı kurumu olan AMK LLC’nin kurucusu ve yöneticisidir. Fortune 100 kurumlarına ve mühendislik şirketlerine 20 yıldan fazla bir süredir 
yönetim ve liderlik konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Sidebottom Maryland Ünviersitesi mezunudur.
 Daha fazlasını okumak için: www.csemag.com/careersmart
[notification type=”notification_warning”]Kaynak: Consulting-Specifying Engineer’in yayın hakları CFE Media’ya aittir ve içeriği, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, başka sitelere ya da gruplara e-posta yoluyla gönderilemez. Ancak kullanıcılar makaleleri yazdırabilir, indirebilir ya da kişisel kullanım amaçlı olarak e-posta yoluyla gönderebilir. (Çeviri İMC Kurumsal Eğitim & Danışmanlık)[/notification]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir