Blog

İnsan Kaynakları’nda Devrim

İnsan Kaynakları’nda Devrim

SHRM’nin [İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği] yeni başkanı, insan kaynakları mesleğini yeniden düşünmeyi ve onu dönüştürmeyi öneriyor
Uluslararası İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği’nin Porto Riko şubesi [SHRM-PR] başkanı olarak seçilen Sonia Montes, iş dünyasının yaşadığı bu zor günlerde, insan kaynakları mesleğinin, iyi sonuçlar almak için yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini düşünüyor. Montes, “ekonomik kriz zamanlarında, insan kaynakları, sorunu çözmek için temel bir sorumluluk taşımaktadır,” diyor ve ekliyor: “Çünkü insan sermayesi ile ilgilenen ve tüm şirketler için yetenekleri bulup yerleştirmekle kalmayıp onları idare eden insan kaynakları bölümüdür. Bu nedenle omuzlarımızdaki yük çok ağırdır, hepimiz büyük bir sorumluluk taşıyoruz.” 18 Eylül günü, Fajardo kentinin El Conquistador bölgesinde yapılan 41. SHRM- PR genel kongresinde seçilen yeni başkan, insan kaynaklarına bakış açımızın ve çalışma yöntemlerimizin değişmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor: “Dünyada ekonomik bir kriz olduğuna dair sözleri her geçen gün biraz daha çok duyuyoruz ve bu konuda endişeye kapılıyoruz. Ancak size temin ederim ki, kurumumuzun önümüzdeki yıl hedefi, olası krizlerle ilgili bu sözleri ve söylentileri bizim için bir fırsata çevirmek ve insan kaynakları mesleğine yeni bir dönüşümle ivme kazandırmak. Tüm düzeylerdeki kurumlar, özellikle de insan kaynakları departmanı, bir dakika durmalı ve ne yapıp yapamadığı üzerine düşünmeli. Artık, yetenek yönetimi, işe alım, müşteriyi geri kazanma ve tutma,  geliştirme, ücret yönetimi gibi temel politikaları gözden geçirmek ve eğer çalıştığımız kurumda istenilen sonuçları almak istiyorsak bu politikaları dönüştürmek zorundayız.”
İnsan Kaynakları’nda DevrimMontes’in kariyeri neredeyse sadece insan kaynakları sektöründe geçmiş. “İlk olarak giriş kademesinde başlayıp, yemek sektöründe personel kayıtları arşivinde çalıştım. Bunun ardından, dört yıl boyunca, yine aynı sektörün insan kaynaklarına ait farklı bölümlerinde bulundum. Bu dört yılın ardından, yükseköğretim sektörüne girme şansım oldu ve orada tam 16 yıl boyunca çalıştım. Bu sektörün işleyişi, benim düşünme ve yaşam tarzımla uyuşuyordu. Burada amaç, insanların yaşamlarını pozitif yöne doğru geliştirmekti.”Montes, bugün aynı zamanda hala Ana G. Méndez Üniversitesi’nin insan kaynakları yöneticisidir.
SHRM-PR’nin yeni başkanı Montes, başında bulunduğu organizasyonun gelecek günlerde daha büyük bir önem kazanacağını, çünkü mesleğe yönelik çok önem taşıyan bilgiler sağlayacaklarını söylüyor: “İnsan kaynakları mesleğinin atıl zihniyeti uykudan uyanmalı ve her şeyin nasıl daha iyi olabileceğini sorgulayarak yeni stratejiler geliştirmelidir. Yeni yönelimler, fırsatlar ve işimizi doğru yapmamızı engelleyen eksikliklerin yanında, hızlı değişen iş dünyasında en yeni ve elverişli taktiklerle ilgili bilgi sağlayacağız. Kısacası önümüze koyduğumuz hedef insan kaynaklarında bir devrim yaratmak.”
Montes’e göre, bu yolda aşılması gereken en önemli engel, yerel bölgelerdeki kanun ve yönetmelikleri, bir kurumun işleyişi baz alındığında tüm sektörlerin faydalanabileceği bir biçimde dengeli olarak değiştirmek olacak. Bunun dışında Montes’e göre, bir kurumda çalışanların motive ve işe kendini adamış bir durumda olmaları büyük önem taşıyor. “Bugün artık, çalışanların işlerini yaparken bir tatmin duygusu hissetmelerini ve parçası oldukları projenin hem topluma hem de Porto Riko’nun ekonomik gelişimine bir katkıda bulunduğunu hissetmelerini sağlayacak projeler geliştirmek çok önemli. Ne kadar ufak görünürse görünsün, insan kaynakları mesleğinin Porto Riko’ya pozitif bir katkıda bulunmaya çalıştığına ilişkin bir farkındalık yaratmamız gerekiyor.”
İnsan Kaynakları’nda Devrim-2“Artık, yetenek yönetimi, işe alım, müşteriyi geri kazanma ve tutma,  geliştirme, ücret yönetimi gibi temel politikaları gözden geçirmek ve eğer çalıştığımız kurumda istenilen sonuçları almak istiyorsak bu politikaları dönüştürmek zorundayız.”
Sonia Montes, Uluslararası İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği Porto Riko şubesi [SHRM-PR] başkanı
Sonia Montes, Ana G. Méndez Universite’si Anakara Kampüsü İnsan Kaynakları Yöneticisi
Wanda Deynes, Ramallo İşletmeceliği İnsan Kaynakları Yöneticisi ve SHRM-PR eski başkanı
Caribbean Business’in yayın hakları Casiano Communications’a aittir ve içeriği, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, başka sitelere ya da gruplara e-posta yoluyla gönderilemez. Ancak kullanıcılar makaleleri yazdırabilir, indirebilir ya da kişisel kullanım amaçlı olarak e-posta yoluyla gönderebilir.
[notification type=”notification_warning”]Kaynak:An HR Revolution: NEW SHRM-PR PRESIDENT TO RETHINK AND TRANSFORM HUMAN-RESOURCES PROFESSION, Héctor Monclova Vázquez, Carribean Business, 02. Ekim, 2014, sayfa 44-45(Çeviri İMC Kurumsal Eğitim & Danışmanlık)[/notification]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir