Blog

Heyecanlarını Arttırın: Çalışanlarınızın Firmanın Sahibi Gibi Düşünmelerini Nasıl Sağlarsınız?

Heyecanlarını Arttırın: Çalışanlarınızın Firmanın Sahibi Gibi Düşünmelerini Nasıl Sağlarsınız?

 

calisanları-motive-etmekÇalışanların işe “angaje olması” ya da işleri konusunda “güçlendirilmesi” gerektiğiyle ilgili o kadar çok şey duyuyoruz ki, bu sözcükleri duyar duymaz artık hemen burun kıvırabiliyoruz. Elbette bu kavramlar iş dünyası için çok önemli. Ama istenilen çalışma ruhunu kalıcı kılabilmek için nasıl değişiklikler gerekiyor, asıl soru bu. Şimdi size Michael Houlihan ve Bonnie Harvey’in yeni kitabı Girişimci Kültür’den işinize yarayacağını düşündüğümüz dokuz tavsiye aktaracağız. İki yazar, zamanında kiraladıkları bir çiftlik evinde Barefoot Cellars firmasını kurmuş ve onu kısa sürede Amerika’nın bir numaralı şarap markası haline getirmişlerdir. Kendilerini işlerine adayan yetkin çalışma arkadaşlarına sahip oldukları su götürmez. Tavsiyelere gelirsek:
 
 

1. Hızlı olanı işe alın

Acil konularda hızlı hareket edebilen ve edebilecek olan insanları işe almaya dikkat edin. Yalnızca teknik becerilere odaklanarak işe alım yapmayın. Bu becerileri her zaman öğretebilirsiniz, ama bazı şeyleri hiç öğretemeyebilirsiniz. Barefoot’taki mülakatlarda adaylara çok hızlı bir şekilde başvurulan pozisyon anlatılır ve daha sonra belirli bir süre içinde bir sayfalık özet yazmaları istenirmiş. Harvey, bu sürecin çok şey anlattığını ifade ediyor.

2. Eğitimi Baştan Savma Yapmayın

Houlihan şöyle diyor: “Eğitimi sıkı tutmak, başlangıçta belki zaman, enerji ve para kaybına neden olabilir. Ama uzun vadeli düşünürsek, böyle bir eğitim sonucunda çalışanlarınız herhangi bir sorunu tespit etmekle kalmayıp ona çözüm de arar konuma gelecektir. Ayrıca insanlar, kendilerine güvenen ve yatırım yapan firmalarda kalmak isterler.”

3. Performans Bazlı Ödeme Yapın

Saat başına ücret bazlı bir ödeme planı, üretimi değil işe devamlılığı esas alır. Performans bazlı ödeme ise herkes için en iyisidir. Houlihan, Barefoot’taki sistemi açıklarken şöyle diyor: “Bizim ödeme sistemimizde, üretime katkıda bulunanlar firmadan gitmek istemez, katkıda bulunmayanlar ise firmada kalamaz.”

4. Yollarından Çekilin

Çalışanlarınıza önemli kararlar verebilecekleri ve önemli işler yapabilecekleri konusunda güvendiğinizi gösterin. Gerektiğinde geri çekilmeyi unutmayın. Bu hamleniz ekibinize yaratıcı ve girişimci olmaları için özgürlük verecektir, ayrıca yöneticilerin de zaman ve enerji tasarrufu yapmalarını sağlayacaktır.

5. Bilginin Özgürce Akmasına İzin Verin 

İnsanlar zekâ, fikir ve tutkuyla doludur; bunların serbest kalmasına izin vermelisiniz. Bu nedenle şeffaf olun, kötü şeyler hakkında bile. Firmanızın karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında dürüst olun ve bütün ekibinize zor konu ve durumlarda çözüm için danışın.

6. Sürekli Güneşli Bir Ortam Beklemeyin

Ekibe, koşullar her zaman parlak olmasa bile projelere devam etme özgürlüğü verin. “Gerçek şu ki, hiçbir fikrin ya da girişimin gelişme sürecinde koşullar mükemmel olmayacak,” diyor Harvey. “Bu nedenle ‘güneşli ama sağanak yağış ihtimalli havaya’ ya da ‘çiseleyecek yağmura” karşı hazırlık yapın. Ya da en iyisi baştan biraz ıslanmaya razı olun.”

7. İşe Yarar Bir Hatayı Ziyan Etmeyin

Yenilikçi ve atak firmalar, hatalardan ders çıkarır. Hataları yalnızca cezalandıran bir davranıştan vazgeçersiniz, ekibiniz risk alma özgürlüğüne sahip olacaktır. Girişimci düşünce ancak bu şekilde olağanüstü yeniliklere imza atabilir. Çalışanlarınızdan sorumluluk almalarını, öğrenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini isteyin.

8. Her Zaman Kendinize Şunu Sorun: “Bu Hoşuma Gider Miydi?”

Firmanızda çalışanlarla aranızda güçlü bir bağ kurulabilmesi için kendinize her durumla ilgili olarak “Bu Hoşuma Gider Miydi?” sorusunu sormanız önemlidir. Bu aslında profesyonel iş yaşamının altın kurallarından biridir.

9.  Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin

Çalışanların, kendi emeklerinin fark edildiğini ve bunun takdir edildiğini görmeleri önemlidir. Bundan herkesin kazançlı çıkacağına ve çalışanların sadakatini kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

“İmzalasın, Herkes İmzalasın”

İnsan kaynaklarının en sinir bozucu görevlerinden biri nedir? Hiç şüphesiz bütün çalışanlardan, işe kabul, şartname değişiklikleri ya da ödeme tercihleri gibi belgeleri doldurup geri göndermelerini istemek. Eğer bunu deveye hendek atlatmak olarak görüyorsanız, durumu kolaylaştırmak için şu ipuçlarından bazıları işinize yarayabilir:
• Gönderdiğiniz e-posta’ya dikkat çekici bir biçimde “Son Gönderme Tarihi” ekleyin.
• E-posta’nın içeriğini şu sıralamaya dizin:
1)      İzlenmesi gereken prosedür ve son geri gönderme tarihi.
2)      Belgenin açıklanması.
3)      Son gönderme tarihinin kaçırılmasının ya da belgenin eksik doldurulmasının yol açacağı sorunların açıklanması.
Tüm bunları birer cümleyle yazmaya çalışın.
•  “Son Gönderme Tarihi”ni işinize gelecek şekilde belirleyinimza
Son gönderme tarihini, dokümanın gerçekten geri gönderilmesi gereken tarihten birkaç gün öncesi olarak belirleyin.
• Doğru yerlere el ilanı asarak yapılması gerekenleri hatırlatın.
Bu ilanları göze çarpacak bir şekilde hazırlayın. Esprili ilanlardan kaçının. İnsanların bunun işle ilgili ciddi bir ilan olduğunu ve bir an önce istenilenin yerine getirilmesi gerektiğini anlamalarını sağlayın.
• Geç kalanları utandırın.
Gönderme tarihi geçtikten sonra, tüm geç kalanlara herkesin isminin yer aldığı yeni bir e-posta gönderin. E-posta’nın konu başlığına, insanları rahatsız edecek biçimde büyük harflerle GECİKMİŞ SON TESLİM TARİHİ gibi şeyler yazın.
• İnsanların belgeyi geri göndermek için hala zamanları varsa ama bunu unutmalarını yine de istemiyorsan:
İçine bir çalar saat resmi koyduğun ve büyük harflerle GERİSAYIM başlığını attığın hatırlatıcı bir e-posta gönderebilirsin.
 
HR Specialist’in telif hakkı Business Management Daily’e (Capitol Information Grubu’nun bir alt birimi) aittir ve içeriği, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, başka sitelere ya da gruplara e-posta yoluyla gönderilemez. Ancak kullanıcılar makaleleri yazdırabilir, indirebilir ya da kişisel kullanım amaçlı olarak e-posta yoluyla gönderebilir.
[notification type=”notification_warning”]Kaynak: LIGHT THEIR FIRE: HOW TO GET YOUR EMPLOYEES TO THINK LIKE OWNERS,  The HR Specialist, Aralık 2014, sayfa 4 (Çeviri İMC Kurumsal Eğitim & Danışmanlık)[/notification]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir