Blog

Esnek Çalışma Düzeninin Geleceği Açık, Ancak Her Yönetici Bunda Hemfikir Değil.

Esnek Çalışma Düzeninin Geleceği Açık, Ancak Her Yönetici Bunda Hemfikir Değil.

 
Esnek Çalışma Düzeniİnsan Kaynakları uzmanları, gelecek beş yılda, evden çalışma gibi esnek iş imkânlarının artacağını söylüyor. Ancak “SHRM 2014 İşyeri Esnekliği – Esnek Çalışma Düzeni Analizi Anketi”nde aynı uzmanların dörtte üçü, yöneticilerinin esnek iş imkânları konusunda kendilerini destekleyip desteklemedikleri sorusuna, “pek doğru değil” ya da “hiç doğru değil” yanıtını veriyor.
Başka bir veriye göre, anketi yanıtlayanların %71’i, esnek çalışma düzenini destekleyen halkla ilişkiler uzmanları yönetim tarafından ödüllendirilmiyor.
 
 
Sonuçlar, Ekim ayında New Orleans’da gerçekleşen “SHRM 2014 Değişim ve Katılım Konferansı ve Fuarı”nda açıklandı.
SHRM anket programlarının yöneticisi, kıdemli profesyonel insan kaynakları uzmanı Evren Esen şöyle diyor: “Farklı nedenlerden dolayı esnek çalışma koşullarını desteklemeyen yöneticiler hala var ve sanırım her zaman da olacak.”
Esnek çalışma düzeninde, sıkıştırılmış iş haftası, aşamalı emeklilik, iş bölümü, ara verme, mesai esnekliği, tele çalışma (uzaktan çalışma) ve dönemlik izin gibi farklı esnek çalışma türleri yer alabilir.
Ankete katılanların %39’u tele çalışma hizmeti veren şirketlerde çalışıyor ve bu kişilerin %26’sı, tele çalışmanın, verimliliği arttırdığını, %32’si de tele çalışanların işe devam etmeme oranının azaldığını söylüyor.
Katılımcıların yarısından fazlasına göre, esnek çalışma koşulları müşteri kaybını azaltıyor, işe devamlılığı arttırıyor, personel temini ve verimlilik gibi diğer konularda da olumlu etkiler yaratıyor.
Ankette, katılımcılar en çok sıkıştırılmış iş haftası ve esnek çalışma saatleri hakkında olumlu görüş bildirirken, en olumsuz yorumları dönemlik izin almış.
Katılımcıların yüzde 80’ine göre, beş yıl içerisinde tele çalışma hizmetleri ve diğer esnek çalışma sözleşmeleri bugüne göre çok daha fazla olacak.
Diğer yandan katılımcıların yalnızca %39’u, gelecek beş yılda kendi işlerinin büyük bir bölümünün tele çalışmaya dönüşeceğini söylerken, yine sadece %48’i aynı süre zarfında, çalışanların esnek iş seçenekleri konusunda uygun nitelikler edineceklerini belirtiyor.
Yönetici kadrosunun esnek iş koşullarına karşı isteksiz oluşu, tablonun böyle gözükmesinin bir nedeni olabilir. Katılımcıların %25’inden fazlası, üst düzey yöneticilerin, çalışanların iş sorumluluklarıyla kişisel sorumluluklarını dengede tutma çabalarını desteklemediklerini söylüyor.
SHRM anketi, 2014 yılının Nisan ayından Haziran ayına kadar 525 halkla ilişkiler uzmanının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 

Çalışanları İçin En İyi Esnek Çalışma Koşullarını Sunan Şirketlerin Onur Listesi

 
Yaklaşık 300 Amerikan şirketi, esnek çalışma stratejileri kullanarak işe alım yapan ve personel sirkülasyonunu düşürürken kâr eden işverenlere verilen “2014 İşe Yarayan İşler Ödülü”nü (When Work Works Award) kazandı.
Daha önceki adı “Alfred P. Sloan İşyeri Verimliliği ve Esnekliğinde Üstün Başarı Ödülü” olan bu ödül için aday şirketlere, özgünlük; iş/yaşam dengesi; işte başarı için süpervizör desteği; maaşta ve prim olanaklarında yeterlilik; terfilerde fırsat eşitliği; çalışanlar için kendini geliştirme fırsatları ve işyerinde güven ortamı gibi konularda puanlar verildi.
 

En çok puan alan ilk 10 şirket ve çalışma alanları şöyle:

 
• Point B Inc., Phoenix (Danışmanlık).
• Arizona Foundation for Legal Services &Education, Phoenix (Eğitim Danışmanlığı Hizmeti).
• Rose City Mortgage, Portland, Ore (Finans).
• Springfield _Nephrology Associates Inc., Springfield, Mo.(Sağlık Hizmeti ve Sosyal Yardım).
• 5AM Solutions,Rockville, Md. (Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler).
• Architecture Technology Corp., Minneapolis (Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler).
• Ultimate Staffing Services, Portland, Ore. (İş Destek Hizmetleri).
• Mantyla McReynolds LLC, Salt Lake City (Finans).
• Noble-Davis Consulting Inc., Solon, Ohio (İş Destek Hizmetleri).
• CWS Inc., Rochester, Minn. (Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler).
Kazanan şirketler, sıkıştırılmış iş haftası, çalışanların başarılarının ödüllendirilmesi ve tükenmişlik sendromu gibi iş kaynaklı rahatsızlıkların takibine kadar pek çok hizmet veriyor. Aile ve Çalışma Enstitüsü Başkanı Ellen Galinsky’e göre bu şirketler, “hem ulusal hem uluslararası işverenlere örnek teşkil ediyorlar.”
-Dana Wilkie
Aralık 2014
 
HR Magazine’in telif hakkı, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’ne aittir ve içeriği, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, başka sitelere ya da gruplara e-posta yoluyla gönderilemez. Ancak kullanıcılar makaleleri yazdırabilir, indirebilir ya da kişisel kullanım amaçlı olarak e-posta yoluyla gönderebilir.
[notification type=”notification_warning”]Kaynak: WORKFLEX LIKELY TO EXPAND, BUT MANAGERS NOT ALL ON BOARD, Dana Wilkie, HR Magazine, Aralık 2014, sayfa 59 (Çeviri İMC Kurumsal Eğitim & Danışmanlık)[/notification]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir